Serwery SMS i wiadomości tekstowe na przestrzeni dwóch dekad

Cofnijmy się do historii. Pierwszy SMS został wysłany w 1992 roku – to ponad dwie dekady temu. Jubileusz polskie wiadomości SMS obchodzą także 18 czerwca 1992 roku. Wtedy została uruchomiona pierwsza polska sieć komórkowa o nazwie Centertel. Nikt nie spodziewał się, że po 20 latach na polskim rynku będzie tak wielu operatorów, którzy będą oferować usługi telefonii komórkowej.

Sami operatorzy to jeszcze nic, na rozwój tejże technologii przyczyniły się serwery SMS, które stały się o wiele bardziej wydajne. To skłoniło przeróżne podmioty gospodarcze do uruchomienia nowych usług, właśnie związanych z telefonią komórkową. I nie mowa tutaj o centrach telefonicznych, które obdzwaniają konsumentów, ale o wiadomościach SMS, które już od dawna przybrały reklamową funkcję.

Różnice w telefonach komórkowych

Pierwsze Nokie nie bez powodu zwane były cegłami. Co ciekawe, na początku lat 90-tych telefony nie miały opcji wysyłania SMS’ów. Oferowały tylko i wyłącznie połączenia telefoniczne za pomocą cegieł, które potrafiły ważyć kilka kilogramów. Na tle obecnych smartfonów, dawne cegiełki Nokii chowają się za dość długą listą różnic.

Jak więc wysłano pierwszego SMS’a? Dokładnie 3 grudnia 1992 roku Neil Papworth wysłał pierwszą wiadomość, w której życzył Wesołych Świąt dla Richarda Jarvis’a. Już w 1993 roku pojawiły się pierwsze telefony, które mogły obsługiwać odbieranie i wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Ku zdziwieniu, operatorzy wprowadzili możliwość wysyłania SMS’ów dla zwykłych klientów dopiero w 1999 roku.

Usprawnienia SMS’owe na tle historycznym

Ważna data to 1995 rok, kiedy to wprowadzono do testów znany słownik T9. Już dwa lata później na rynku pojawiła się Nokia 900i Communicator, która została uznana za pierwszy telefon z klawiaturą przystosowaną do pisania SMS’ów. Cofnijmy się wstecz o 4 lata – to właśnie w 1993 roku w USA użyto pierwszych numerów Premium, które dziś odgrywają kluczową rolę w marketingu SMS’owym. Jeżeli natomiast chodzi o serwer sms, nie ma jasnej daty, kiedy użyto tej technologii po raz pierwszy. Jedno jest jednak pewne – serwery SMS przy obcym trendzie to podstawowe zaplecze techniczne.

Dodaj komentarz