Jak się uchronić przed drogim SMS-em Premium?

Cały nasz blog z grubsza traktuje o tym, jak właściciele firm mogą korzystać z usługi SMS Premium Rate. Dzisiejszy wpis będzie nieco inny, ponieważ jest to poradnik dla zwykłego użytkownika, który nie chce wpaść w pułapkę drogiego SMS-a Premium. Ale można go również potraktować jako przestrogę dla samych przedsiębiorców.

Dlaczego płacimy za SMS-a Premium Rate?

Powody, dla których korzystamy z mikropłatności poprzez SMS, bywają różne. Chcemy uzyskać dostęp do płatnej części serwisu, chcemy wziąć udział w konkursie, promocji, albo ściągnąć na przykład tapetę lub dzwonek na telefon… Niektórzy z nas przeżywają jednak spore zdziwienie, widząc później bardzo wysoki rachunek za telefon.

Pamiętajmy, że organizator akcji promocyjnej albo właściciel serwisu, sprzedającego dzwonki i tapety, ma obowiązek poinformować o wysokości opłaty za SMS-a. Jeśli tego nie zrobił, to bierzesz udział w akcji na własną odpowiedzialność.

Albo możesz samodzielnie zweryfikować koszt SMS-a Premium. Jak już pisaliśmy w jednym z poprzednich postów – możesz poznać cenę SMS-a dzięki skróconemu numerowi telefonu, pod który chcesz wysłać wiadomość. I tak numer 71**(*) oznacza, że SMS kosztuje 1 zł + VAT, numer 72**(*) to automatyczna informacja, że koszt SMS- a wyniesie 2 złote plus podatek, etc. SMS, który kosztuje dziesięć złotych (i powyżej) otrzyma numer 91**(*) (i dalsze).

A tak w ogóle, to dzięki przepisom Prawa Komunikacyjnego abonent ma możliwość bronienia się przed wszelkiego rodzaju usługami SMS Premium dzięki:

  • zablokowaniu w ogóle możliwości wysyłania z telefonu wiadomości o podwyższonej płatności;
  • lub ustawienia górnego limitu – albo wydanej kwoty, albo jednorazowej wiadomości.

Jaki stąd wniosek dla przedsiębiorców?

Otóż – jeśli sprzedajecie cokolwiek poprzez SMS-y Premium:

  • pamiętajcie, aby poinformować swoich klientów o faktycznej cenie SMS-a;
  • i nigdy nie wprowadzajcie ich w błąd co do wysokości ceny za SMS-a Premium – może to się skończyć blokadą Waszego konta u dostawcy usługi.

Zainteresowanych odsyłamy do regulaminu usługi SMS Premium.

Dodaj komentarz